DİJİTAL MEDYANIN BAĞIMLISI OLDUĞUNUZUN FARKINDA OLMAYABİLİRSİNİZ

Bağımlılık konusunda bütün dünya büyük bir mücadele veriyor. Bağımlılık çeşitleri de gün geçtikçe artıyor. Birleşmiş Milletler (BM), “2017 Dünya Uyuşturucu Raporuna” göre, hayatında en az bir defa uyuşturucu kullananların sayısı 2014 yılı itibarıyla 247 milyonken, bu rakam 2015’te 250 milyon olarak tespit edildi. Dijital bağımlılık da bir hastalık olarak tanımlandığı için bu konuda da çalışmalar yapılıyor. İnternet eğer doğru kullanılmazsa; özellikle belli yaş grubu çocuklar için tıpkı alkol ve uyuşturucu madde gibi bir bağımlılık haline gelebilir.

Türkiye’de internet kullanma yaşı her geçen gün düşüyor. Araştırmalar 2 yaşa kadar indiğini gösterse de çevremizde 6 aylık bebeklerin elinde bile tablet ya da cep telefonu görmek normal hale geldi. 

Bağımlılık üzerine araştırmalar yapan Amerika’da bulunan Mayo Clinic Tıp Fakültesi Bağımlılık Psikiyatrisi Bölümü Öğretim Üyelerinden Dr. Ulaş M. Çamsarı, şu bilgileri verdi: “Davranış bilimlerinde bağımlılık, tekrarlama isteği uyandıran, kontrol edilemeyen, giderek artan miktarda zaman ve efor gerektiren, azaldığında ya da kısıtlandığında huzursuzluk yaratan bireyin ve çevresindeki bireylerin genel işlevlerini ciddi şekilde etkileyen bir davranış sendromu olarak tarif edilir. Ayrıca ödül ve cezanın bu sistemle ilişkisi var.Beynin kendini motive etme ödüllendirme sistemi kabaca Nukleus Accumbens yani dopamin depolarından sağlanır. O halde, sevdiğiniz şeyleri yaparsanız, beyin de sizi ödüllendirir, istemediğiniz şeyler ise cezadır. Bunların bir kısmı genetik olarak kodludur bir kısmı ise öğrenilir.  Ödüllendirme ve cezalandırma bağımlılık tedavisindekullanılabilir zaten bağımlılık tedavisi denilen yöntemler bütünü bir öğrenmedir. Karmaşık bir davranış değişikliğine zorlanmadır, keyif yöntemlerinin el değiştirmesidir.”

Çocukları Sanal Dünyadan Koruma Rehberi 

Bağımlılık konusunda aileleri bilinçlendirmek amacıyla Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu ve CNN TÜRK Haber Programları Müdürü Cansel Poyraz Akyol, Çocukları Sanal Dünyadan Koruma Rehberi ‘Kapat’ isimli kitap hazırladı. Kitapta ebeveynlere sorunlar bilimsel araştırmalarla ele alınırken, çözüm önerileri sunuluyor. Kitapta, çocukların internet, bilgisayar ve akıllı telefon aldığında bu cihazları ve sosyal medya platformlarını nasıl kullanmaları gerektiği hakkında bilgi veriyor. Kitapta şunların üzerinde duruluyor:

· Yemek masasında telefonların bulunmaması gerekiyor.

 • Koyulan kurallar çocuklara aktarılırken nedenleri gayet iyi açıklanmalı ve ikna edilene kadar sürmeli.
 • Kural ihlallerinde uygulanacak cezaları da bir likte belirleyin
 • Çocuğunuzun internet yaşına uygun sitelere girdiğinden ve etik olmayan davranışları ya da şiddeti özendiren sitelere erişmediğinden emin olun.
 • Çocuğunuzun internete erişiminin aileyle paylaşılan ortak alandaki bir bilgisayar üzerinden olmasını sağlayın.
 • Davranışlarını yakından gözlemleyin. Ruh halinde değişiklik, iletişimde azalma, çalışma isteksizliği ve notlarda düşüş gibi beklenmedik değişimler konusunda tetikte olun.  

Dijital Medya Okuryazarlığı 

Günümüzün en önemli öğrenilmesi gereken alışkanlığı olan dijital medya okuryazarlığı ve medya okuryazarlığı çözüm noktası oluyor. Dijital medya, insanlarla iletişim kurmak, fotoğraf paylaşmak, merak edilen herhangi bir şeyi araştırmak, bilgi edinmek ve üretmek için kullanılıyor. Dijital medya, eğlendirici ve ilgi çekici olması nedeniyle kullanımında da dikkatli olmak gerekiyor.

Sağlıklı internet kullanımı nasıl olmalıdır?

Dijital medya kullanımında sorun ortaya çıkmadan, teknoloji ile sağlıklı ve belli kurallar çerçevesinde bir iletişim geliştirmek önemlidir. Bunun için:

 • Sosyal medyayı kendinizi geliştirmek için kullanın.
 • Beğeni ya da yorum almak sizin için önemli olmasın.
 • Kendi gelişiminizi artıracak blog yazın.
 • Özel hayatınızı sosyal medyadan uzak tutun.
 • Kendinize bir hedef belirleyin, sosyal medya sizin hayatınızı yönetmesin, hedefiniz için bir araç olsun.
 • Dijital medya okuryazarlığı ve medya okuryazarlığı konusunda bilinçlenmeye çalışın.

Şunları da beğenebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir